16 Eylül 2015 Çarşamba

Şimal - Ağla Ağla

Selam ve sevgiler olsun sevgili okuyucu, yazmıyorsam, yazamıyorsam, sebebi içten gelen büyük hüzündür. Evet, ateş düştüğü yeri yakıyor deyip geçmeyi çok isterdim, ama o zaman içimde ki bu yangını kim açıklayacak? O yüzden, hicivli yazmamı sağlayan iç sesim bu yazıda en azından bu seferlik, bize eşlik etmeyecek! (İç Ses: Aslında söylenecek o kadar söz var ki içten gelen, ama burası yeri değil, bana sadece SESSİZ ÇIĞLIK kalıyor…)
En baştan söylemek isterim ki, uzun zamandır yazmak istediğim bir solist, Şimal. Ama bir türlü, içimden geleni, güzel şekilde toparlayıp yazamadım, ‘’Ağla Ağla’’ Maxi Single'ı çıkalı aylar oldu belki, ama yazmasam haksızlık olacaktı, hem bana hem de ‘’Gurur Bela’’ya! Daha şarkıyı ilk dinlediğimde çok beğendim, sıcak, içten, kendi içine çeken samimi bir havası vardı. Özellikle klip, şarkının önüne geçmeden, o sıcak içten havayı taşıyacak şekilde çekilmişti. ‘’Gurur Bela’’yı bir çok kez severek, hem izledim hemde dinledim, Youtube’da şarkının izlenme oranına hatrı sayılır katkım oldu diyebilirim. Şunu da mutlaka söylemeliyim, belki Ülkece içinde bulunduğumuz durum için biraz ironik olacak ama Şimal’i ilk dinlediğim de, ses rengini 90’lardan Popçu Memedim Zeynep’e çok benzettim!(Memedim şarkısı sebebi ile böyle anılır oldu kendisi) Maxi albümün detayına inmeden önce, Şimal ile ilgili ufak bir bilgi vermek isterim, 2012 yılında ‘’Başlangıc’’ isimli bir albüm yapmış, aranjör olarak Erdem Kınay ve Taşkın Sabah’ın imzasını taşıdığı ve tüm şarkıların kendisine ait olduğu bir albüm. Belki ‘’Başlangıc’’ albümü istenilen çıkışı yapamamış ama ‘’Ağla Ağla’’ albümü üzerinde çok daha titizlikle durulmasını sağlamış! Aranjör koltuğuna bu defa Fettah Can geçmiş, hatta şarkı seçimi yapılırken ‘’Gurur Bela’’ya ortak karar vermişler, iyi bir karar olmuş bence. Şimal’in en büyük avantajı, söz yazıp beste yapabilmesi, bunun ona hem şimdi, hem de daha sonra ki yıllarda çok büyük avantaj sağlayacağına inanıyorum, özellikle piyasa da sadece solist olup, iyi şarkı bulmak bir hayli zorlaştı. Ama daha da önemlisi, Şimal, kendi şarkıları ekseni içinde kalmamak için, 3 şarkılık Maxi Single da, Gökhan Tepe ve Hakkı Yalçın imzası taşıyan ‘’Ağla Ağla’’ isimli şarkıyı almış ve yorumlamış. Her ne kadar ben ‘’Ağla Ağla’’yı beğenmesem de, Şimal’in daha sonra ki yıllarda mutlaka kendi ses rengine yakışan, çok daha iyi şarkılar arayıp bulacağına eminim. Hatta hazır Fettah Can ve Cansu Kurtçu işbirliği yapılmışken, mutlaka onlardan da bir şarkı alıp söylemeli derim ben. Bu arada ‘’Ağla Ağla’’nın aranjörü ünlü müzisyen Mustafa Ceceli’dir onu es geçmeyelim. Bu Maxi Single için bir sonuç değerlendirmesi yapmam gerekirse, doğru şarkı ile çıkış yapılmış, çok güzel aranje edilmiş, güzel seslendirilmiş, ve gayet başarılı bir Klip çekilmiş olmasına rağmen, sanki şarkı tam hakettiği yere ulaşamamış! Tabi bunun bir çok sebebi olabilir, müzik sektöründe bazen herşey doğru yapılsa da, çok yan etkenlerin önemli rolü olabiliyor. Misal Şimal ve ‘’Guru Bela’’ radyolarda yeteri kadar çalınmıyor, çok daha vasat şarkılar ve solistler, daha etkin olan yapımcıları, menejerleri yada çevreleri sayesinde çok daha fazla çalınır durumda! Önemli bir tespit yapmak gerekirse, sektörün kan kaybettiği kısım da burda yatıyor, iyi şarkı bulamamakla şikayetlenen sektör, iyi şarkıyı kendi desteklediği birisi seslendirmeyince görmezden geliyor ve görmezden gelindiği sürece,
ne yazık ki bu tüm müzik sektörüne zarar yazıyor! Yazıyı sonlandırırken, söylemek isterim ki, yılmadan ve daha iyisini hedefleyerek çalışan herkes, mutlaka bir gün, çok daha iyi noktaya gelecektir. Çünkü ’’Herkes günü gelince hak ettiğini yaşar’’… Şimal'e müzik yolculuğun da herşeyin gönlünce olmasını diliyorum, ''Ağla Ağla'' şarkısına ve klibine şimdiden başarılar dilerim.
Biliyorum İç Ses olmadan yazımız çok yavan, tatsız tuzsuz oldu, yada en azından bana öyle geldi, o yüzden daha güzel günlerde daha mutlu yazılar da buluşmak dileğiyle, o güne kadar herkes kendine iyi baksın!  (İç Ses: Hah bunu bileydin sevgili yazarcık, ben olmadan, yarım bile sayılmazsın! Siz de güzel umutlarla yaşayın okuyucu milleti) 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kim Cevap Versin? İçSes mi yoksa Ben mi?

Pages

Popular Posts